dibagar
08 آذر 1401 - 16:40

رونق صادرات و ترانزیت در مرز ماهیرود/ اینجا هم کامیون‌ها به فراخوان اعتصاب اعتنایی نکردند + تصویر

درحالی این روزهای زمستان شاهد بازار گرم صادرات و ترانزیت با پنجمین شریک تجاری ایران در مرز ماهیرود هستیم که ۵۰ درصد کالاهای کشور از این معبر صادر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  بیرجند، اینجا تا چشم کار می‌کند کامیون‌هایی را می‌بینیم که مشغول بارگیری هستند و هر کدامشان یک قلم جنس را بارگیری کرده و در صف انتظار ایستاده‌اند تا نوبتشان شود. یکی از اراک، دیگری از بوشهر، یکی از گرمسار و آن یکی هم از قزوین کیلومترها راه آمده تا بتواند علاو ه بر آن که لقمه حلالی برای خود و خانواده‌اش بر سر سفره ببرد، در اقتصاد کشورش هم نقش داشته باشد.

در حالی این روزها رسانه‌های بیگانه حرف از اعتصاب کامیون داران می‌زنند که در این نقطه صفر مرزی کامیون‌ها سخت مشغول کار و بارگیری بوده و رانندگان و کارگران در کنار یکدیگر مانند دو برادر یکی از کشور افغانستان و دیگری از ایران است. مذهب، ملیت، برایشان فرقی ندارند آنچه برایشان مهم است رابطه دوستانه و همکاری در تجارت است.

در اینجا کامیون‌های زیادی را مشاهده می‌کنیم که یکی شیشه و دیگری میلگرد، سیمان و آن یکی هم گچ، این یکی هم بار سوخت و دیگری هم موکت و کاشی و سرامیک بارگیری کرده و هدفشان تجارت و صادرات و واردات است و با همدلی و مهربانی در این روزهای نسبتا سرد بازار صادرات را گرم می‌کنند وهمین همدلی سبب شده تا در 7 ماهه امسال 280 میلیون دلار از بازارچه مرزی ماهیرود صادرات انجام شود.

اینجا یک خط مرزی وجود دارد که یک سویش ایران و یک سوی دیگرش کشور افغانستان است و دروازه مشترک بین دو کشور کامیون‌هایی است که از ایران می‌آیند و کالاهایی را روانه کشور افغانستان می‌کنند.

یکی از رانندگان کامیونی که بار شیشه را به سمت افغانستان حمل می‌کند به خبرنگار ما گفت: خدا را شاکریم این روزها بازار تجارت، صادرات و واردات ایران و افغانستان گرم است.

وی با بیان اینکه ماهیرود یکی از معابر اصلی کشور در انتقال کالا به خارج از کشور است افزود: کشور افغانستان خواهان کالاهای ایرانی است و ما در وضعیت فعلی راضی هستیم.

یکی از کارگران افغانی که در حال جابه‌جایی کیسه‌های گچ از انبار کالاهای ایرانی است به خبرنگار ما گفت: افغان و ایرانی در اینجا در کنار یکدیگر مانند برادر مشغول به کارند و خدا را شاکریم که می‌توانیم لقمه نان حلالی برای خود و خانواده خود ببریم.

وی گفت: در استان فراه افغانستان کالاهای ایرانی را می‌پسندیم و دوست داریم تجارت از طریق ماهیرود انجام شود چرا که این مسیر به کشور ما راحت‌تر، نزدیک‌تر وارزان‌تر است.

یکی دیگر از ماشین داران افغانی نیز به خبرنگار ما گفت: هرچند ما رابطه بسیار خوبی با برادران ایرانی داریم و کالاهای ایرانی را پسند می‌کنیم اما از مسئولان ایران می‌خواهیم نسبت به واردات کالاهای افغانستانی رغبت بیشتری داشته باشند.

به گزارش تسنیم بعد از اتفافات اخیر در کشور افغانستان روند صادرات به این کشور روند کاهشی داشته اما چند وقتی است دوباره شاهد رونق صادرات هستیم.

سرپرست گمرکات خراسان جنوبی در این باره گفت: در هفت ماهه امسال دو هزار و 504 کامیون به وزن 72 هزار تن کالا از خراسان جنوبی به افغانستان ترانزیت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزن 45 درصد افزایش یافته است.

کوه‌گرد گفت: کشورهای پاکستان، ترکمنستان، عراق، قزاقستان وافغانستان مهمترین مقاصد صادراتی و کشورهای آلمان، پاکستان، ترکیه و افغانستان مهمترین مقاصد وارداتی کالا به خراسان جنوبی هستند.

وی با بیان اینکه در این مدت شکر، فوفل، گازوئیل، نخود وآرد از کشورهای روسیه، هند، اندونزی، جمهوری آذربایجان، ترکیه و از طریق گمرک ماهیرود به کشور افغانستان ترانزیت شده است افزود: در 7 ماهه امسال 55 میلیون دلار کالا از خراسان جنوبی به افغانستان صادر شد.

سرپرست گمرکات خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه صادرات کالا نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر ارزش 22 درصد کاهش دارد افزود: در این مدت واردات کالا از افغانستان پنج میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش 58 درصدی دارد.

کوه گرد با اشاره به اینکه صادرات از محل ماده 116 در استان 228 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش 39 درصدی دارد عنوان کرد: صادرات کل کالاها از خراسان جنوبی 280 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 37 درصد کاهش دارد.

وی اظهار داشت: از ابتدای سال تا پایان آبان، 81 هزار و 284 تن کالا از خراسان جنوبی ترانزیت شده که 40 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش دارد گفت: عمده کالا‌های ترانزیتی  آرد، شکر، فوفل، گازوئیل و نخود بوده است.

سرپرست گمرکات خراسان جنوبی افزود: این کالا‌ها با 2 هزار و 848 دستگاه کامیون ترانزیت شد که به لحاظ تعداد کامیون هم افزایش 40 درصدی در مقایسه با مدت مشابه پارسال دارد. این کالا‌ها اغلب از مبدا کشور‌های روسیه، اندونزی، جمهوری آذربایجان و ترکیه از طریق گمرک مرزی ماهیرود به کشور افغانستان ترانزیت شده است.

وی با بیان اینکه در 7 ماهه امسال 280 میلیون دلار ارزش صادرات ایران به افغانستان بوده است گفت: در این مدت 893 هزار تن کالا از ماهیرود به افغانستان صادر شده است.

سرپرست گمرکات خراسان جنوبی گفت: کالاهای صادراتی شامل صیفی‌جات، مواد سوختی و سیمان بوده است.

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی نیز در گفتگو با خبرنگار تسنیم گفت: روزانه بین 150 تا 200 کامیون در سایت مرزی منطقه ویژه اقتصادی در ماهیرود تخلیه و بارگیری انجام می‌دهند.

زارعی با بیان اینکه عمده‌ترین واحدهایی که در مرز ماهیرود قرار دارند سرمایه گذارانی هستند که از کشورهای خارجی به ویژه افغانستان آمده‌اند گفت: فعالیت عمده این واحدهای تجاری در حوزه بارانداز است.

انتهای پیام/254/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 888691